Tuesday, March 2, 2010

Groceries again...

Since I am going to bore you with more grocery shopping stuff, I took a picture:

I got all of this for...$42.07 which I feel is pretty good.  It could have been a little better and I will tell you why.
The paper towels, TP and bounce ball were $22.47.  If they had had the correct kind of both it would have been a better transaction and I would not have had to buy the bounce ball.  As it was, the tp was on sale for $13.99 + $3 off as an ecoupon and $1 off manufacturers coupon.  The bounce ball had a $1off ecoupon and was already on sale for $4.99.  But I did get a $10 catalina which rolled to my next transaction.  (yes, I actually did 2 transactions in one but asked the cashier first and she was super nice!!) (If they had had the correct sizes of tp and paper towels, I would have only spent $11.98 and gotten the $10 cat so that is a bummer but what are you going to do? It was still a good deal)

Here, I spent $19.60.  This is really where you can see the savings I think.  Disregard the tp and make it 4 milks.  I had a coupon for the cereal buy cereal +milk get $2 off cereal. The cereal was on sale for $2 so go it free, plus got a $3 catalina to spend next time b/c I bought 4 boxes of the cereal. (I didn't add that cat in my above total). The eggs were B1G1 free from a coupon off a facebook promotion.  The Prego was only$1.25 each.  The yogurt and lunchmeat are my splurges b/c I like good quality lunchmeat and good yogurt.  Oh and the toothepaste was $1.49 with store and manufactureres coupons.  I did use my above $10 catalina and still have my $3 cat to use this weekend for a newspaper and probably needed produce.

It is only the 2nd of March and I am going to have a hard time keeping with my budget this month.  I will definitely be using my supply on hand for meals.  I am freezing 2 of the milks so won't need to buy any more of that this month.  We went to Costco which is why I will struggle b/c we spent $100 of our $400 there.  So that leaves me with $75 each week.  That gives me $33 for the rest of this week.  That is actually doable I think unless there is some great promotion that I can't resist.

Normally we buy cheap tp at Costco, but I think it is rubbing my poor little girls bottom raw.  It is about .33c per roll, but the Charmin ended up being .42c/roll so not too bad. (okay it is bugging me a little that my tp and paper towel scenario didn't go as planned but I just need to remember that overall, it was a good trip)

Last month I did stay within my $400 budget and I did calculate how much I spent on junk food, it was $55.  Probably higher than it should be.  I did include in that V8 fusion juice which we will use in smoothies so that is not a horrible kind of junk:-)

No comments: